Význam slova O.K.


prima, v pořádku; souhlas

Přidat komentář

Přidat komentář

captcha

Komentáře k významu slova


calendar 17.12.2009

ZeD

O.K. - to je z indiánského jazyka (původní obyvatelé Ameriky, jak jistě vzpomínáte). Indiáni nazývali dobré věci (myšleno všeobecně) slovem okaii.... no a amíci to zkomolili na to svoje "oukej".


calendar 01.04.2009

Jirka

Jakýsi Američan psal do knihy kontrol: O.K. jako zkratku All correct. Pravopis mu ale moc nešel, tak to zkomolil.


calendar 27.03.2009

honza

výkladů je určitě více, ale vojáci skutečně psali po návratu z boje na tabuli počet padlých. Nejlepší skóre bylo zerro killed (0 k.) tedy nula mrtvých..


calendar 04.12.2008

Jarin z Moravy

Byl jsem v roce 2005 a 2007 v USA. Došlo tam k výkladu zkratky O.K. od rodilých Američanů hned dvakrát- 1. výklad - Oskar Kraus pracovník výstupní kontroly Fordu 2. výklad - skandování voličů, kteří skandují počateční písmena jména svého kandidáta na post Guvernéra.Jméno jsem bohužel zapoměl.


calendar 04.11.2008

cimros

Slyšej jsem takovou definici, nemusí být pravdivá, ale je pěkná. U pana Forda pracoval kdysi jistý žid Oskar Klain, který měl na starosti finální kontrolu vyváženosti kol, tehdy ještě loukoťových u modelu K a ty dobré a v pořádku podepisoval křídou Klain. Jak známo pan Ford zavedl pásovou výrobu a tím ji efektivně zrychlil. Jenomže chudák Oskar Klain nestačil podepisovat a tak pouze parafoval svým monogramem O.K. tedy = v pořádku. Po odchodu pana Klaina do zaslouženého důchodu jeho práci přebral někdo jiný, ale dobrá kola popisoval dále zkratkou O.K., protože to přeci znamená, že jsou v pořádku.


calendar 09.10.2008

veronika

nevím to už přesně jak to bylo ale vím že to používali vojáci ve válce.Každé ráno na tabulku psaly nula obětí=0.k. nepamatuju se přesně jak to slovo(obětí)bylo ale každopádně se jednalo a lidi kteří se už nikdy ten den nevrátili.


calendar 22.09.2008

Josef Dutka

ano dokáže na to vůbec někdo odpovědět??? Význam slovního spojení K.O. je vcelku jasný = knock out. Co ale znamená O.K.??? Prý to neví ani obyčejný američan. Hledal jsem na internetu a nic. Myslím, že lidí co znají význam tohoto spojení je zatraceně málo. Proto prosím: pomozte někdo objasnit tuto záhadu vesmíru.


calendar 29.07.2008

marek novák

proč vzniklo spojení o.k.?